Akwedukt w Fojutowie

Do atrakcji turystycznych należy także leżący na granicy gminy akwedukt we wsi Fojutowo, będący skrzyżowaniem dwóch cieków wodnych - Czerskiej Strugi i Wielkiego Kanału Brdy. Jest to najdłuższa (75m) i najmasywniejsza tego rodzaju budowla w Polsce. W 2002 roku obiekt został kompleksowo wyremontowany.

Akwedukt w Fojutowie znajduje się w Borach Tucholskich. Poza kompleksem leśnym jest najciekawszą atrakcją Borów Tucholskich. To najdłuższa i najbardziej masywna tego typu budowla w Polsce. Nawiązuje do idei rzymskich akweduktów. Różnica poziomów przecinających się rzek wynosi około 9m. Użyty na budowę akweduktu materiał to tzw. żółta cegła. Akwedukt powstał w 1848 roku.

Akwedukt w Fojutowie znajduje się na trasie Tuchola-Czersk.


Chojnice
Bazylika Mniejsza p.w. Ścięcia św. J.Chrzciciela

Bazylika pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela z XIV wieku. Według średniowiecznych podań wybudowana na miejscu pogańskiej świątyni Świętowita. Na wschód od kościoła plebanie (stara – XIV-wieczna i nowa – XVIII/XIX-wieczna)Park wodny: www.parkwodny.chojnice.pl/

Muzeum Historyczne - Etnograficzne w Chojnicach
Odległość: około 17km, 16 minut jazdy.  

Canpol- zoo, koło Człuchowa

Bezpłatne zoo, czynne 24 godziny  o powierzchni 7 ha. Posiada status ogrodu zoologicznego nadany przez Ministra Ochrony Środowiska.

 zamieszkuje 50 gatunków zwierząt. Łącznie  gości około 150 mieszkańców. Najbardziej cenne zwierzęta to: Hipopotam Karłowaty, Niedźwiedź Himalajski, Zebra Chapmana, Kangur Walabia Benette, Pelikan Baba, Żuraw Koroniasty .

Specjalne atrakcje dla dzieci w sezonie letnim:

  • karmienie zwierząt  w „Małym ZOO ”, gdzie mieszkają  m.in.: owce, kózki, lamy, osiołek, świnki wietnamskie, świnki morskie, kurki liliputki,króliki,kozy bengalskie
  • przejażdżka na kucyku (Polo, Gwiazdeczka, Srokacz, Bolek i Lolek)
  • wyprawa bryczką
  • plac zabaw na terenie ZOO

Odległość: około 34km, 34 minuty jazdy.

Ciekawe punkty – koniecznie odwiedź!

 • Wyspa Pelikana
 • Wyspa Małp
 • Wyspa Hipopotama
 • Ptaszarnia
 • Sawanna Zebr
 • Dom Niedźwiedzia Himalajskiego


Kaszubskie Muzeum Etnograficzne we Wdzydzach Kiszewskich

Najbardziej atrakcyjnych miejscem w powiecie kościerskim jest Muzeum Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich.

Jest to najstarsze polskie muzeum na wolnym powietrzu. Skansen istnieje od 1906 roku. Założycielami są Teodora i Izydor Gulgowscy.

Muzeum prezentuje obecnie zabudowę dawnej wsi kaszubskiej i kociewskiej od XVIII do połowy XX wieku. Na 22 ha znajduje się około 40 obiektów m.in.: zagrody, dworki, chaty, wiejska szkoła z izbą lekcyjną, kościół, wiatraki, trak i kuźnia.

Dodatkową atrakcją muzeum jest malownicze położenie nad jeziorem Gołuń i różnorodna roślinność: zieleń parkowa, ogródki kwiatowe i warzywne.

Męcikał

89-632

+48604272904